حیطه‌‌ی همگرایی میان فناوری‌های زیستی، اطلاعات و نانو

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۱۰

تعداد بازدید : ۲۳۰۴

موضوع :
0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

در این فصل دونمونه از همگرایی میان فناوری‌های زیستی، اطلاعات و نانو ذکر و اهداف، ضرورت و اقدامات انجام شده تشریح شده است .

نمونه اول، طرح ابتکاری ناسا در فناوری نانو است. مأموریت ناسا عرصه های علم فضا و زمین، تحقیقات بنیادی زیست شناسی و فیزیکی (BPR) و نیز کاوش و توسعه‌ی فضا به وسیله‌ی انسان مسئولیت فراهم کردن فناوری‌های پیشرفته برای سیستم‌های هوانوردی و فضایی را در بر می گیرد. هدف ناسا برای بخش تحقیقات بنیادی زیست شناسی و فیزیکی، انجام دادن تحقیقات برای امکان پذیری سکونت راحت و ثمربخش انسان در فضا و نیز استفاده از فضا به عنوان محیطی آزمایشگاهی برای آزمودن قوانین بنیادی زیست شناسی، فیزیک و شیمی است.
پژوهشگران این طرح معتقداند، فناوری نانو، زیست شناسی و فناوری اطلاعاتی در کنار هم مثلث قدرتمند و به هم پیوسته‌ی علمی و فنی را تشکیل می‌دهند. با این فناوری‌ها می‌توانیم انسان را برای مدت بیشتر و با ایمنی بیشتری به فضا بفرستیم. اگرچه وسایل نقلیه¬ای که انسان ها با آن سفر می‌کنند، باید توانمندی بیشتری داشته باشند و همان خصوصیت‌های خود محافظ بودن سفینه های فضایی را خواهند داشت، اما با فناوری نانو می‌توانیم انواع جدیدی از سیستم های نظارت بر سلامتی انسان و سیست مهای رساندن خدمات بهداشتی و درمانی را تهیه کنیم. حسگرهای مقیاس نانو و سازگار با زیست شناسی را می توان در سراسر بدن پخش کرد، تا اطلاعات کاملی از سلامت فضانوردان را در سطح سلولی فراهم کند.
در حال حاضر برنامه‌ی ناسا به طور عمده در دو قسمت فناوری هوافضا (OAT) که نانو را مطالعه می‌کند، و دفتر تحقیقات فیزیک و زیست شناسی که تحقیقات اساسی در علم نانو در ارتباط با کاربردهای زیست پزشکی را بررسی می‌کند، خلاصه می‌شود. علاوه بر این، برنامه‌ی دفتر فناوری هوافضای ناسا در نظر دارد تا پیشرفت‌های فناوری نانو را وارد سه حوزه‌ی زیر کند:
۱- مواد و ساختارها؛
۲- نانوالکترونیک و محاسبات؛
۳- حسگرها و اجزای سفینه‌های فضایی.
نمونه دوم «چشم‌های زیست پزشکی» است که توسط جان واتسون (John Watson) گزارش شده است.
نوبسنده در این مقاله  نظرات خود را برحسب تجارب خود در برنامه های هدفمند و هدف گرا و برنامه‌های سنتی تحقیقات محققان ارایه می کند. او به طور کلی از هر دو رهیافت پشتیبانی می‌کند. 
نویسنده معتقد است برای این که بتواند NBIC به توانایی‌های خود دست پیدا کند، اولویت‌های ملی علوم و مهندسی باید طوری تعیین شود که برنامه‌های تحقیقاتی محققان تکمیل شود. همچنین باید در برنامه‌های NBIC «عملکرد و تندرستی انسان» (و نه فقط عملکرد انسان) را هم منظور کرد تا کیفیت زندگی در آینده به بالاترین حد برسد.
نظر شما