همگرایی NBICS (علوم نانو، زیستی، اطلاعاتی، شناختی و اجتماعی) برای بهبود عملکرد انسانی: فرصت‌ها و چالش‌ها

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۱۰

تعداد بازدید : ۳۷۵۱

موضوع :
0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

همگرایی فناوری‌های نانو، زیستی، اطلاعات و علوم شناختی می‌تواند روش‌های علمی جدید، الگوهای مهندسی جدید و محصولات صنعتی جدیدی بسازد که قادرند توانایی‌های ذهنی و رفتاری انسان را تقویت کنند. علم با وحدت این رشته‌های علمی، آماده‌ی کسب موفقیت در یک برنامه‌ی سریع برای درک ساختار و عملکرد ذهن انسان می‌شود؛ برنامه‌ای که پروژه‌ی کوگنوم انسانی نام دارد.

در بخش دوم از کتاب NBIC با عنوان« گسترش شناخت و ارتباطات انسانی » در ۱۰ فصل و در مقالاتی تخصصی  به تشریح جنبه های مختلف این مسئله پرداخته شده است.
در مقاله نخست  کاوش در مورد فرصت‌ها و چالش‌های جدید جهت بهبود عملکرد انسانی از منظر تحولات و همگرایی سریع فناوری بیان شده است.
همگرایی فناوری‌های NBICS (علوم نانو، زیستی، اطلاعاتی، شناختی و اجتماعی) توان آن را دارد که برانگیزاننده‌ی تغییرات بزرگ برای بشریت باشد. این حقیقت چه دلخواه ما باشد و چه نباشد، هر روز گمانه‌زنی‌های منطقی آینده‌پژوهان در مورد چگونگی این رویدادها و تهدیدهای ناشی از اجازه دادن به این رویدادها به دست ما می‌رسد. در حال حاضر، فناوری‌های تقویت‌کننده‌ی عملکردهای انسانی در مرحله‌ی رابط‌های ماکروسکوپی و بیرونی انسان و کامپیوتر قرار دارد؛ رابط‌هایی که به سیستم‌های شبکه‌ای اجتماعی بزرگ امروزی وصل می‌شوند.
در این مقاله نویسنده پس از ارایه‌ی چشم‌اندازها و تصورات بلندمدت، فرصت‌ها و چالش‌های نزدیک‌تر را مورد توجه قرار می‌دهد؛ فرصت‌ها و چالش‌هایی که تحقیقات و پیشرفت‌های  NBICS درطی نیم نسل بعدی یا بیش‌تر به وجود می‌آورد. 
نظر شما