آیا فناوری نانو می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر ساختار شبکه‌های ارتباطی آینده داشته باشد؟

تاریخ : ۱۳۹۴/۰۶/۱۰

تعداد بازدید : ۲۴۲۱

موضوع :
0 امتیاز از 0 رای
نسخه چاپی

پیش بینی می‌شود در دهه‌ی بعدی مقیاس اندازه ی بسیاری از وسایل ارتباطی و محاسباتی نظیر ترانزیستورهای منفرد تا ابعاد نانومتر کاهش یابد. در این جا سرعت رسیدن به حدود بنیادی کاهش می‌یابد، ولی کارکرد هر وسیله افزایش می یابد. البته، قبل از رسیدن به این حدود بنیادی باید مشکلات چیدن و وصل کردن دشوار اجزا را حل کنیم، چون در این شبکه‌ها میلیون‌ها وسیله‌ی کوچک به هم وصل می‌شوند تا هزینه کم شود و کارکرد افزایش یابد.

در مقاله «آیا فناوری نانو می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر ساختار شبکه‌های ارتباطی آینده داشته باشد؟» ارتباطات و محاسبات، در نهایت به وسایل جداگانه‌ای نظیر ترانزیستورها، عناصر سوئیچ اپتیکال، عناصر حافظه و سیگنال‌یاب‌های الکتریکی، نوری و رادیویی متکی هستند. این وسایل به هم وصل می‌شوند و به واحدهای فیزیکی نظیر مدارهایی تبدیل می‌شوند که کارکردهای ضروری یا محاسبات موردنیاز شبکه‌های ارتباطی یا کامپیوتر را انجام می دهند.
چری ای. ماری در بخش نخست این مقاله به محدودیت‌های اساسی برای هر یک از وسایل، مشکل وصل شدن به یکدیگر و ساختار شبکه‌های ارتباطی آینده پرداخته است.

در بخش دوم این فصل مقاله‌ای با عنوان « شناخت مکانی و فناوری‌های همگرا» آمده که نویسنده با پیگیری پنج موضوع به کاوش در مورد جنبه‌های شناخت مکانی و فناوری‌های همگرا می‌پردازد. این پنج موضوع عبارتند از:
 فناوری نانو، زیستی، اطلاعاتی، شناختی (NBIC) و ارتقای یادگیری؛
۱- تقویت توانایی‌های حسی و شناختی در حوزه‌ی مکانی؛
۲- NBIC و ارتقای رابط‌های انسان و ماشین؛ 
۳- توصیه‌هایی در مورد کارهایی که باید انجام شود؛
۴- و نتایج مورد انتظار.
نظر شما